מחקרים 29.11.2015

ניסוי ראשון בהשתלת לב מלאכותי בשני חולים

לב מלאכותי המבוסס על חומרים ביופרוסטטיים (C-TAH) הושתל בשני חולים עם אי ספיקת לב סופנית, שני החולים נפטרו במהלך השנה הראשונה להשתלה

human heart (אילוסטרציה: shutterstock)

השתלת לב היא המוצא האחרון של חולים הסובלים מאי ספיקת לב סופנית. בשל מחסור קבוע ומעמיק באיברים נעשים מאמצים לפתח לב מלאכותי, בדומה למסתמים המלאכותיים הנמצאים בשימוש רפואי שנים רבות. האתגרים המרכזיים בהם נדרש לב מלאכותי לעמוד הם דימום ונטיה לקרישיות המובילה לתסחיפים. אחד הפיתוחים בתחום הוא לב מלאכותי המבוסס על חומרים ביופרוסטטיים (C-TAH) של חברת CARMAT. בשנתיים האחרונות שני חולים הסובלים מאי ספיקת לב סופנית אשר ניצבו בפני סכנת מוות מידית כתוצאה מכשל דו חדרי ולא היו מועמדים להשתלה במסגרת הרגילה עברו השתלה של C-TAH במרכז לניתוחי לב של בית החולים ג'ורג' פומפידו בפריז, תוצאות ההשתלות דווחו בכתב העת LANCET.

C-TAH הוא מכשיר המבוסס על משאבה הידראולית חשמלית פועמת, דו מדורית. כל חלקי המכשיר, להוציא סוללות, מושתלים בתוך השק הפריקרדיאלי לאחר כריתה של חדרי הלב.
לטובת ההשתלה נבחרו חולים הסובלים מאי ספיקת לב סופנית בשלבים קריטיים על רקע קרדיומיופתיה מורחבת. ההשתלות בוצעו בשני מטופלים: מטופל 1 – גבר בן 76, עבר השתלה ב 18 לדצמבר 2013, מטופל 2, גבר בן 68, עבר השתלה ב 5 לאוגוסט 2014. זמני השהייה התוך ניתוחיים על מכונת לב ריאה היו 170 דקות ו 157 דקות למטופל 1 ו 2, בהתאמה. שני המטופלים עברו אקסטובציה במהלך 12 שעות מסיום הניתוח, שניהם התייצבו נשימתית, המודינמית ומנטלית במהירות.
מטופל 1 לקה בטמפונדה לבבית ביום ה 23 להשתלה ונזקק להתערבות כירורגית, בשל הדימום הופסק טיפול בנוגדי קרישה ולא חודש. לכל אורך המעקב הלב המלאכותי תפקד היטב וסיפק תפוקת לב של 4.8-5.8 ליטר/דקה. ביום ה 74 לאחר השתלה מטופל 1 נפטר מכשל של הלב המלאכותי. ניתוח לאחר המוות לא גילה קרישי דם בלב עצמו או איברים אחרים, זאת חרף העדר טיפול נוגד קרישה במשך 50 ימים.
מטופל 2 לאחר ההשתלה סבל מאי ספיקת כליות חולפת וכן תפליט פריקרדיאלי שהצריך ניקוז, פרט לכך המהלך הבתר ניתוחי היה תקין והמטופל שוחרר לביתו כחמישה חודשים לאחר הניתוח. ארבעה חודשים מאוחר יותר מטופל 2 החל לסבול מתפוקת לב נמוכה, נעשה ניסיון להחלפת ה CTAH אך זה לא צלח והמטופל נפטר מכשל רב מערכתי.

החוקרים מסכמים כי מטבע הדברים דרוש פיתוח נוסף והתמודדות עם הכשלים והסיבוכים של המערכת אך מדובר בתוצאות ראשוניות המצביעות על היתכנות קלינית של לב מלאכותי ביופרוסטטי.

מקור:

First clinical use of a bioprosthetic total artificial heart: report of two cases Carpentier, Alain et al. The Lancet

ערך: דר' צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  השתלת לב,  חומרים ביופרוסטטיים,  לב מלאכותי
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות