מחקרים 06.03.2016

שימוש באמצעי מניעה ארוכי טווח בקרב נערות שטרם ילדו

מחקר רחב היקף מגלה כי בניגוד לתפיסה הרווחת נערות צעירות שטרם ילדו מתמידות בשימוש בהתקנים תוך רחמיים ושתלים תת עוריים בשיעורים דומים לנשים בוגרות

אמצעי מניעה ארוכי טווח כמו התקנים תוך רחמיים ושתלים תת עוריים המפרישים הורמונים יעילים ביותר במניעת הריונות בלתי מתוכננים, תופעה נפוצה ומורכבת במיוחד בקרב נערות ונשים צעירות. ואולם, ההתקנים והשתלים מומלצים בדרך כלל לנשים בוגרות וולדניות מתוך חשש, שאינו נתמך מחקרית, כי אמצעי מניעה ארוכי טווח עלולים לפגוע בפוריות. על רקע הדברים חוקרים מאוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס ניתחו תוצאות של מחקר עוקבה רחב היקף שעסק באמצעי מניעה בנסיון לקבוע את שיעורי ההענות של נשים צעירות לשימוש בהתקנים תוך רחמיים ושתלים הורמונליים תת עוריים. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Obstetrics & Gynecology.

החוקרים ערכו ניתוח משנה של מחקר עוקבה תצפיתי Contraceptive CHOICE Project בו נכללו 9,256 נשים פעילות מינית בגיל הפוריות. הניתוח הנוכחי התמקד בשיעור ההתמדה בשימוש בהתקנים תוך רחמיים (נחושת ולבונורגסטרל) ושתלים תת עוריים (אטונוגסטרל) בקרב נערות שטרם ילדו בהשוואה לנשים בוגרות מבכירות או ולדניות. הניתוח בוצע בקבוצות שסווגו על פי גיל, מספר לידות ומשתנים אישיים, החוקרים עשו שימוש בניתוח רב משתני בכדי להעריך את הקשר בין גיל ומספר לידות לדבקות בשימוש באמצעי מניעה ארוכי טווח.

במדגם הנוכחי נכללו 6,106 משתתפות מהן 863 בנות 14 עד 19. שיעור ההתמדה בשימוש באמצעי מניעה ארוכי טוווח בחודש ה 12 למעקב היו דומים בכל קבוצות הגיל, בלתי תלויים במספר הלידות עם טווח ערכים שנע בין 82% ל 86%. בניתוח על פי מודל הסיכונים היחסיים של קוקס נשים שטרם ילדו שהשתמשו בהתקן נחושת תוך רחמי או שתל תת עורי נטו להפסיק את השימוש בהם בשיעורים גבוהים מנשים שילדו (התקן נחושת יחס סיכון מתוקנן 1.76, 95% רווח בר סמך 1.13-2.73, שתל תת עורי – יחס סיכון מתוקנן 1.89, 95% רווח בר סמך 1.35-2.64). הקשר לא הודגם בקרב המשתמשות בהתקנים תוך רחמיים מבוססי לבונורגסטרל (יחס סיכון מתוקנן 1.16). גם גיל לא השפיע על התמדה, נשים בנות 20 ומטה לא נטו להפסיק את הטיפול לאחר 12 חודשים בשיעורים גבוהים יותר משנים בוגרות, ואף להיפך (יחס סיכון 0.95, 95% רווח בר סמך 0.74-1.22).

החוקרים מסכמים כי אמצעי מניעה ארוכי טווח כגון התקנים תוך רחמיים ושתלים תת עוריים יעילים מאוד גם בנשים צעירות ונערות והחשש משיעורי הענות נמוכים איננו מוצדק. יש לעשות החרגה מסויימת באשר להתקני נחושת ושתלים בקרב נערות שטרם ילדו, בקבוצה זו נרשמו שיעורי הפסקה מעט גבוהים יותר אך עדיין כ 75% מהנערות התמידו באמצעי המניעה לאחר 12 חודשים וכ 60% לאחר 24 חודשים. הסיכון להריונות בלתי מתוכננים תלוי באופן ישיר ביעילות של אמצעי המניעה ובעניין זה ברור כי שיטות ארוכות טווח מציעות פתרון שריר יותר מכל השיטות האחרות.

מקור:

Obstet Gynecol. 2015 Oct;126(4):823-9. doi: 10.1097/AOG.0000000000001036.
Young Age, Nulliparity, and Continuation of Long-Acting Reversible Contraceptive Methods.
Abraham M1, Zhao Q, Peipert JF.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  אמצעי מניעה ארוכי טווח,  התקן תוך רחמי,  IUD,  לבונורגסטרל,  שתל תת עורי
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות