מחקרים 18.12.2016

אומליזומאב יעיל באורטיקריה כרונית, עם וללא אנגיואדמה

מניסוי בכמה מאות חולי אורטיקריה כרונית עולה כי אומליזומאב במינון מקסימלי עשוי לשפר את איכות חייהם של מרבית החולים ולהפחית את תדירות התקפי האנגיואדמה הנשנים

אומליזומאב (Omalizumab/Xolair/Novartis) נוגדן חד שבטי נגד IGE אושר תחילה לטיפול באסתמה עמידה ולפני כשלוש שנים גם לטיפול באורטיקריה (סרפדת) כרונית, על אף שמנגנון הפעולה של אומליזומאב במחלה זו אינו ברור. חוקרים מגרמניה וארה"ב ערכו ניסוי נוסף בתרופה הביולוגית בו התמקדו בחולי סרפדת עמידה לטיפול המקובל, עם וללא אנגיואדמה, וההשפעה של אומליזומאב על הביטויים הקליניים של המחלה ועל איכות חייהם של החולים. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology.

לניסוי אקראי גויסו כ 600 חולי אורטיקריה, כשני שליש מהם סבלו גם מהתקפי אנגיואדמה נשנים. החולים הוקצו אקראית לטיפול במינונים שונים של אומליזומאב (75, 150 או 300 מ"ג) או פלצבו, התכשיר ניתן בהזרקה תת עורית אחת לארבעה שבועות במשך 12 עד 24 שבועות.
ניתוח התוצאות מגלה כי חולים עם אנגיואדמה שקיבלו אומליזומאב במינון מקסימלי (300 מ"ג) חוו ירידה משמעותית בתדירות השבועית של התקפי אנגיואדמה ובמספר ההתקפים בתקופת המחקר, לעומת חולים שטופלו באינבו. ההשפעה החיובית בלטה כבר בתום 12 השבועות הראשונים של המחקר ונותרה על כנה בסיום המחקר (24 שבועות). איכות החיים של חולים שטופלו באומליזומאב במינון מרבי השתפרה ב 3.3 עד 4.5 נקודות בממוצע בסולם DLQI (אומדן איכות חיים מתוקף) לעומת פלצבו. התוצאות במינונים נמוכים יותר של התרופה היו לא אחידות ולא מובהקות.

לסיכום, מניסוי בכמה מאות חולי אורטיקריה כרונית עולה כי אומליזומאב במינון 300 מ"ג אחת לארבעה שבועות עשוי לשפר את איכות חייהם של מרבית החולים ולהפחית את תדירות התקפי האנגיואדמה. מינונים נמוכים יותר של התרופה הציגו תוצאות מעורבות.

מקור:

J Eur Acad Dermatol Venereol. 2016 Dec 2. doi: 10.1111/jdv.14075. [Epub ahead of print]
Positive impact of omalizumab on angioedema and quality of life in patients with refractory chronic idiopathic/spontaneous urticaria: analyses according to the presence or absence of angioedema.
Maurer M1, Sofen H2, Ortiz B3

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  אלרגיה,  אורטיקריה,  סרפדת,  אנגיואדמה,  אומליזומאב,  זולייר,  XOLAIR
תגובות