מחקרים 19.12.2016

השפעת ניתוח כריתת כליה (נפרוקטומיה) על הישרדות של חולים עם סרטן כליה (RCC) גרורתי המקבלים טיפול מכוון-מטרה

מחקר רטרוספקטיבי שאסף נתונים מהמאגר האמריקאי הלאומי לסרטן של חולים עם סרטן כליה גרורתי הראה השפעה חיובית של נפרוקטומיה על הישרדות

שליש מהחולים עם סרטן כליה מאובחנים עם מחלה גרורתית. מחקרים קודמים הדגימו יתרון הישרדותי של נפרוקטומיה בחולים גרורתיים המקבלים טיפול סיסטמי באינטרפרון לעומת טיפול באינטרפרון בלבד. בשנת 2005 ה- FDA אישר תרופות מכוונות מטרה לטיפול בסרטן כליה גרורתי (כגון סוניטניב וסוראפניב). בנקודת זמן זו, שוב עלתה השאלה לגבי התפקיד של נפרוקטומיה בטיפול בחולים גרורתיים המקבלים טיפולים מכווני מטרה.

במחקר רטרוספקטיבי זה, נבדקו נתונים לגבי חולים עם סרטן כליה גרורתי מהמאגר האמריקאי הלאומי לסרטן. סה"כ אותרו 15,390 חולים בין השנים 2006 עד 2013. כל החולים קיבלו טיפול בתכשיר מכוון מטרה למחלתם הגרורתית.

מתוך 15,390 חולים, 5,374 (35%) עברו נפרוקטומיה. חציון ההישרדות של חולים שנותחו היה 17.1 חודשים לעומת 7.7 חודשים אצל חולים שקיבלו טיפול מכוון מטרה בלבד ללא ניתוח. חולים שעברו נפרוקטומיה היו עם פחות סיכון לתמותה כללית לעומת חולים שלא עברו ניתוח (יחס סיכון 0.45). התוצאות הנ"ל היו בעלי מובהקות סטטיסטית.

מסקנת המחקר הייתה שנפרוקטומיה מוסיפה להישרדות של חולים עם סרטן כליה גרורתי גם בעידן הטיפולים מכווני המטרה. החוקרים מציינים מספר מוגבלויות של המחקר הנ"ל שעיקרם הוא האופי הרטרוספקטיבי של העבודה, והיעדר אינפורמציה לגבי סוג הטיפול הספציפי שהחולים קיבלו (מעכבי מסלול אנגיוגניזה כגון סוניטניב או מעכבי מסלול mTOR כגון אבירולימוס). לציין שבימים אלה מתנהל מחקר פרוספקטיבי שבודק תוספת של נפרוקטומיה לטיפול בסוניטניב לעומת סוניטניב בלבד בחולי כליה גרורתיים (מחקר CARMENA). תוצאות מחקר זה יוכלו לתת מענה נוסף לשאלה של חיוניות הטיפול הניתוחי בחולים גרורתיים.

מקור:

Survival Analyses of Patients With Metastatic Renal Cancer Treated With Targeted Therapy With or Without Cytoreductive Nephrectomy: A National Cancer Data Base Study Nawar Hanna, Maxine Sun, Christian P. Meyer, Paul L. Nguyen, Sumanta K. Pal, Steven L. Chang, Guillermo de Velasco, Quoc-Dien Trinh, and Toni K. Choueiri
http://ascopubs.org/doi/pdf/10.1200/JCO.2016.66.7931

נושאים קשורים:  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות