מחקרים 22.02.2017

דרוספירנון ב"יאז" ו"יסמין" מסייע בטיפול באנדומטריוזיס על ידי השפעה ישירה על תאים ברירית הרחם

דרוספירנון מפחית ביטוי רנ"א שליח והפרשת חלבונים פרו-דלקתיים כגון IL-6, IL-8 ו- VEGF בתאי הסטרומה של רירית הרחם דרך הקולטן לפרוגסטרון וכך עוזר בטיפול באנדומטריוזיס על ידי נטילת הגלולות "יאז" ו"יסמין"

דרוספירנון משמש כפרוגסטין בגלולות למניעת הריון בשילוב עם אתיניל אסטרדיול (Yaz, Yasmin) ומשמש במסגרת זו גם כטיפול באנדומטריוזיס. עם זאת, ההשפעות הישירות של דרוספירנון על אנדומטריוזיס אינן ברורות. המחקר הנוכחי העריך את ההשפעות האנטי-דלקתיות, אנטי-אנגיוגניות ואנטי-נוירוגניות של דרוספירנון על תאי סטרומה ברירית הרחם.

תאי סטרומה בודדו מאנדומטריומות של מטופלות במהלך ניתוח לפרוסקופי עקב אנדומטריוזיס שחלתי. תאי הסטרומה נחשפו ל- IL-1β וגודלו בתרבית עם או ללא נוכחות דרוספירנון. ביטוי רנ"א שליח הוערך בעזרת PCR כמותי בזמן אמת וביטוי החלבון נמדד על ידי ELISA. על מנת להעריך את ההשפעות של דרוספירנון על קולטנים לפרוגסטרון וקולטנים למינרלוקורטיקואיד, הוחדר לתאי הסטרומה רנ"א התערבותי קטן (siRNA) נגד קולטנים לפרוגסטרון ונגד קולטנים למינרלוקורטיקואיד והם גודלו בתרבית עם או ללא נוכחות דרוספירנון.

דרוספירנון הביא לירידה מובהקת בביטוי רנ"א שליח של IL-6, IL-8, VEGF (גורם צמיחה לאנדותל של כלי דם) ו- NGF (גורם צמיחה עצבי). דרוספירנון (במינון10−5 מולר) הביא לירידה מובהקת בהפרשת IL-6 ובמינון10−7 מולר לירידה בהפרשת IL-8 ו- VEGF. השתקת הגן המקודד (Knockdown) לקולטן לפרוגסטרון, אך לא לקולטן למינרלוקורטיקואיד, חסם את ההשפעות של דרוספירנון.

מחקר זה הוכיח כי לדרוספירנון השפעות אנטי-דלקתיות, אנטי-אנגיוגניות ואנטי-נוירוגניות על תאי סטרומה ברירית הרחם וכי השפעות אלו מתווכות על ידי הקולטן לפרוגסטרון. השפעות אלו של דרוספירנון עשויות לתרום להשפעות המווסתות של גלולות למניעת הריון המכילות דרוספירנון, כגון יאז ויסמין, על אנדומטריוזיס.

מקור:

J Reprod Immunol. 2016 Dec 29;119:44-48. doi: 10.1016/j.jri.2016.12.002. [Epub ahead of print]
Drospirenone reduces inflammatory cytokines, vascular endothelial growth factor (VEGF) and nerve growth factor (NGF) expression in human endometriotic stromal cells.
Makabe T1, Koga K2, Miyashita M1, Takeuchi A1, Sue F1, Taguchi A1, Urata Y1, Izumi G1, Takamura M1, Harada M1, Hirata T1, Hirota Y1, Wada-Hiraike O1, Fujii T1, Osuga Y1.

ערכה: ד"ר נילי טלבי

נושאים קשורים:  מחקרים,  גלולות,  מניעת הריון,  תחליפי הורמונים,  דרוספירנון,  אתיניל אסטרדיול,  יאז,  יסמין,  אנדומטריוזיס,  תאי סטרומה ברירית הרחם,  IL-1β,  IL-6,  IL-8,  VEGF,  NGF,  קולטן לפרוגסטרון,  קולטן למינרלוקורטיקואיד
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות