גלולות משולבות 12.12.2017

טיפול ממושך ורציף ב"יאז"/"יאז פלוס" מקל על כאבי אגן הקשורים לאנדומטריוזיס

במחקר שהשווה בין נטילה רצופה וממושכת (120 ימים + 4 ימי הפסקה למשך 24 שבועות) של גלולות משולבות המכילות אתינילאסטרדיול ודרוספירנון (יאז, יאז פלוס) לבין אינבו או דיאנוגסט (קלייר) בקרב נשים עם אנדומטריוזיס, מצא כי טיפול ממושך בגלולות המשולבות הביא לשיפור משמעותי בכאב האגן הקשור לאנדומטריוזיס ולירידה בגודל האנדומטריומות

מטרת המחקר היתה לחקור את היעילות והבטיחות של גלולות משולבות למניעת הריון המכילות 20 מק"ג אתינילאסטרדיול ו- 3 מ"ג דרוספירנון (Yaz, Yaz plus) במשטר גמיש וממושך, בהשוואה לאינבו, לטיפול בכאב אגן הקשור לאנדומטריוזיס.

נערך מחקר שלב III, כפול-סמיות, מבוקר-אינבו, עם קבוצה מקבילה והקצאה אקראית, אשר כלל שלב טיפול עם סמיות כפולה שנמשך 24 שבועות ואחריו שלב הארכה עם תווית פתוחה שנמשך 28 שבועות, בו היתה זרועה ייחוס ללא סמיות. המחקר נערך ב-32 מרכזים רפואיים ובסך הכל השתתפו בו 312 מטופלות הסובלות מאנדומטריוזיס. המטופלות הוקצו אקראית למשטר גמיש וממושך (גלולה משולבת המכילה אתינילאסטרדיול/דרוספירנון), אינבו או דיאנוגסט (Dienogest - Qlair).

המטופלות שהוקצו לאתינילאסטרדיול/דרוספירנון ולאינבו נטלו גלולה אחת פעם ביום למשך 120 ימים עוקבים, עם הפסקה של ארבעה ימים ללא גלולות לאחר 120 ימים או לאחר שלוש ימים רצופים או יותר של כתמים ו/או דימום שהופיעו בימים 25-120. אחרי 24 שבועות, המטופלות שהוקצו לאינבו החליפו טיפול לאתינילאסטרדיול/דרוספירנון. מטופלות שהוקצו לדיאנוגסט נטלו גלולה המכילה 2 מ"ג פעם ביום למשך 52 שבועות והיו זרוע ייחוס ללא סמיות. התוצאים העיקריים שנמדדו היו שינוי מוחלט בכאב האגן החמור ביותר הקשור לאנדומטריוזיס, על בסיס ציונים בסולם אנלוגי חזותי (visual analog scale - VAS), משלב התצפיות בקו הבסיס ועד סוף שלב הטיפול כפול הסמיות.

בהשוואה לאינבו, גלולות משולבות המכילות אתינילאסטרדיול/דרוספירנון הביאו לירידה מובהקת בכאב האגן החמור ביותר הקשור לאנדומטריוזיס (הבדל ממוצע בציון VAS: 26.3- מ"מ). הטיפול הממושך בגלולות המשולבות הביא גם לשיפור בכאבים אחר הקשור לאנדומטריוזיס ובממצאים גינקולוגיים אחרים והפחית את גודל האנדומטריומות.

טיפול ממושך וגמיש עם גלולות משולבות המכילות אתינילאסטרדיול/דרוספירנון (יאז, יאז פלוס) הקל על כאבי אגן הקשורים לאנדומטריוזיס ונסבל היטב. טיפול זה עשוי להיות חלופה חדשה לטיפול באנדומטריוזיס.

מקור: 

Harada T, Kosaka S, Elliesen J, Yasuda M, Ito M, Momoeda M.
Ethinylestradiol 20 μg/drospirenone 3 mg in a flexible extended regimen for the management of endometriosis-associated pelvic pain: a randomized controlled trial
Fertil Steril. 2017 Sep 11. pii: S0015-0282(17)31691-6. doi: 10.1016/j.fertnstert.2017.07.1165. [Epub ahead of print]

נושאים קשורים:  גלולות משולבות,  דרוספירנון,  אתינילאסטרדיול,  יאז,  יאז פלוס,  כאב באגן,  אנדומטריוזיס,  דיאנוגסט,  קלייר,  אנדומטריומות,  מחקרים
תגובות