חדשות 01.03.2018

חברת Counsyl האמריקאית מדווחת: שיא של בדיקות סקר גנטיות

חברת Counsyl האמריקאית, המציעה בדיקות בתחום הגנטיקה (משווקת בישראל ע"י אונקוטסט טבע), מציינת מעל מיליון בדיקות סקר גנטיות שנערכו ברחבי העולם

חברת  Counsyl האמריקאית המציעה בדיקות בתחום הגנטיקה ומשווקת בישראל ע"י אונקוטסט טבע, מדווחת על יותר ממיליון בדיקות סקר גנטיות שנערכו ברחבי העולם.

בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים בוחרים לבצע בדיקות סקר גנטי מורחב על מנת לברר נשאות למחלות גנטיות תורשתיות ולכן נמצאים בסיכון ללידת ילדים החולים במחלות גנטיות קשות.

"מעל מיליון בדיקות גנטיות הוא ציון דרך משמעותי. הוא מעיד על הפיכת כלי הבירור הגנטי המורחב למשמעותי בתהליכי אבחון וטיפול", מוסרת ד"ר ליאור שושן גוטמן, מנכ"לית "אונקוטסט טבע", המשווקת את הבדיקות בישראל: "אני שמחה על היכולת שלנו להנגיש את הבדיקות המובילות ביותר בעולם לאוכלוסיה בישראל ולתת מענה בתחום הבירור הגנטי שתופס יותר ויותר תאוצה בעולם  ונוגע לצמתים חשובים בחיים בעת הקמת משפחה או בירורים שעשויים להציל חיים בתחום הורשת גנים הקשורים לעלייה בתחלואה בסרטן".

בין הבדיקות המוצעות בישראל: בדיקת הסקר הגנטי המורחב 'פמיליג'נטיקס' - בדיקה גנטית בשיטת הריצוף המלא, המיועדת לזוגות המתכננים הריון ורוצים לברר על נשאות של כ-200 מחלות גנטיות ותסמונות קשות ונדירות הידועות למדע. בנוסף, בדיקת CANCERGenetix, המספקת מידע לאנשים ולמשפחות אודות גנטיקה משפחתית הקשורה בסיכוי לחלות בסרטן כגון : שד, שחלות מעי גס, כך שתתאפשר להם לקבל החלטות מושכלות בתחום המניעה.

רקע על הבדיקות

בדיקת Family Genetix® , בדיקה פורצת דרך אשר פותחה על ידי חברת Counsyl  עבור זוגות המתכננים הריון. בדיקת פמיליג'נטיקס כבר זיהתה יותר מ-2,500 זוגות, שלילדיהם סיכון גבוה באופן משמעותי לחלות במחלות גנטיות תורשתיות. בישראל, בדיקת פמיליג'נטיקס - בדיקת סקר גנטי מורחב, נעשית בשיתוף פעולה עם המכון הגנטי בשיבא ובמרכזים רפואיים רבים ברחבי הארץ באמצעות בדיקת דם פשוטה או באמצעות בדיקות רוק. בבדיקה מתבצע ריצוף מלא של מעל 200 גנים לשני בני הזוג במקביל. במידה שנמצאה נשאות, כלומר מוטציה בגן מסוים האחראי למחלה גנטית אצל שני בני הזוג, הרי שיש לתכנן את ההריון בהתאם לצורך הימנעות מלידת תינוק חולה. לפיכך יש לבצע במהלך ההריון בדיקה אבחנתית פולשנית בבדיקת סיסי שליה או דיקור מי שפיר או לתכנן הריון המלווה באבחון גנטי טרום השרשתי.

בדיקת Cancer Genetix® , בדיקה גנטית רחבה לאיתור מוטציות בכ-36 גנים  הקשורים במספר מחלות סרטן. הבדיקה מוצעת לאנשים המעוניינים לדעת אם הם נמצאים בסיכון גבוה ללקות במחלות סרטן תורשתיות כגון סרטן השד, סרטן השחלות, סרטן המעי וסרטן הלבלב. נכון להיום, סייעה חברת Counsyl ליותר מ-3,200 מטופלים לקבוע כי הם בעלי סיכון גבוה לפתח מחלה סרטן, ובכך אפשרה להם לבצע בדיקות  נוספות ולנקוט בצעדים מניעתיים.

חברת Counsyl נוסדה ב-2007. בין אם מדובר בהקמת משפחה או בהערכת הסיכון לחלות בסרטן, הבדיקות  הגנטיות של חברת Counsyl מספקות למטופלים בארצות הברית ובעולם כולו מידע ישים על מגוון של בעיות גנטיות, כך שמתאפשר להם לקבל בזמן החלטות קריטיות הנוגעות לבריאותם.

נושאים קשורים:  בדיקת סקר גנטי,  אונקוטסט טבע,  חברת  Counsyl,  מחקרים,  אבחון סרטן,  מחלות גנטיות,  הריון,  פמיליג'נטיקס
תגובות