הפעות בתפקוד המיני 28.03.2018

התעללות מינית בילדות והסיכון להפרעות בתפקוד המיני בנשים

המאמר הנוכחי מסכם את המחקרים העדכניים ביותר שבחנו את הקשר שבין התעללות מינית בילדות לתפקוד מיני בקרב נשים

נשים שעברו התעללות מינית בילדותן נוטות לשיעורים גבוהים יותר של הפרעות בתפקוד המיני, בפרט בחשק ובעוררות המינית. המנגנונים מאחורי הפרעות אלו כוללים העדר רגשות חיוביים כלפי מין. קיימות מספר שיטות טיפול שעשויות לעזור, בפרט כתיבה טיפולית ומיינדפולנס, אך יש צורך במחקרים נוספים כדי למקד את הטיפול עבור אוכלוסיה רגישה זו.

התעללות מינית בילדות היא גורם סיכון אפשרי להפרעה בתפקוד המיני. מאפיינים מסוימים של חוויית ההתעללות, כגון תקיפה חוזרת, משפיעים על הסיכון לפתח הפרעה בתפקוד המיני. למרות הממצאים האיתנים כי התעללות מינית בילדות יכולה להזיק לתפקוד המיני, אין הסכמה מלאה לגבי המנגנונים המדויקים המובילים לקשיים אלו. המאמר הנוכחי מסכם את המחקרים העדכניים ביותר שבחנו את הקשר שבין התעללות מינית בילדות לתפקוד מיני בקרב נשים.

בוצעה סקירה אחר מאמרים שפורסמו אשר בחנו את השכיחות של הפרעות בתפקוד המיני בקרב נשים שעברו תקיפה מינית בילדותן, סוגים שונים של הפרעות בתפקוד המיני ומנגנונים אפשריים, כדי להסביר את הקשר בין התעללות מינית בילדות לקשיים מיניים בגיל מבוגר.

נשים עם היסטוריה של התעללות מינית בילדות דיווחו על שיעורים גבוהים יותר של הפרעות בתפקוד המיני, בהשוואה לנשים דומות שלא חוו תקיפה מינית. הבעיות הנפוצות ביותר שדווחו על ידי נשים שחוו התעללות מינית בילדות כללו הפרעה בחשק המיני ובעוררות המינית.

מנגנונים שהוצעו להסברת הקשר בין תקיפה מינית בילדות להפרעה בתפקוד המיני כוללים אסוציאציות קוגניטיביות של מיניות, תפיסה מינית עצמית (self-schema), שפעול מערכת העצבים הסימפתטית, דימוי גוף, בטחון עצמי, בושה ואשמה.

נשים עם עבר של התעללות מינית בילדות מהוות אוכלוסיה ייחודית בספרות המקצועית על בריאות מינית. סקירת המנגנונים שעשויים להסביר את הקשר בין התעללות מינית בילדות לבריאות מינית מציעה כי העדר רגשות חיוביים כלפי מיניות, יותר מאשר רגשות שליליים מוגברים, עשוי להיות רלבנטי יותר לבריאות המינית של נשים שעברו התעללות מינית.

מחקרים שבחנו את אפשרויות הטיפול מציעים כי טיפול מיני על בסיס מיינדפולנס וטיפול בהתבטאות בכתיבה יעילים במיוחד עבור אוכלוסייה זו. יש צורך במחקרים נוספים כדי להבין את המנגנונים המובילים להפרעה בתפקוד המיני בקרב נשים עם היסטוריה של התעללות מינית וכדי למצוא טיפולים ממוקדים יותר.

מקור:

Sex Med Rev. 2018 Jan 19. pii: S2050-0521(17)30147-6. doi: 10.1016/j.sxmr.2017.12.002. [Epub ahead of print] The Impact of Childhood Sexual Abuse on Women's Sexual Health: A Comprehensive Review.

 

 

נושאים קשורים:  מחקרים,  התעללות מינית,  תקיפה מינית,  הפרעה בתפקוד המיני,  חשק מיני,  עוררות מינית,  קוגניטיביות מינית,  טיפול מיני
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות