סרטן הערמונית 28.10.2018

אסטרטגיות למזעור תופעות לוואי של טיפול ADT בסרטן ערמונית בשלב העמיד לקסטרציה

טיפול ADT עם אנטיאנדרוגנים בסרטן הערמונית גורם להשפעה על עמידות לתרופות, דיפרנציאציה נוירואנדוקרינית של הגידול ושליחת גרורות

בלוטת הערמונית (אילוסטרציה)
בלוטת הערמונית (אילוסטרציה)

סרטן הערמונית (PCA) הוא הסרטן הנפוץ ביותר בגברים והגורם המוביל השני של מקרי מוות הקשורים לסרטן בקרב גברים בארצות הברית. טיפול מניעת אנדרוגן (Androgen Deprivation Treatment - ADT) עם אנטי-אנדרוגנים מוכוונים לקולטני אנדרוגנים (AR) נותרה טיפול סטנדרטי עבור PCA מתקדם. עם זאת, רוב חולי ה-PCA שקיבלו ADT עם אנטי-אנדרוגנים, כולל ®Enzalutamide) Xtandi) החדש, שעשוי להאריך את הישרדות החולים בעד 4.8 חודשים נוספים, ימשיכו לפתח עמידות לטיפול בקסטרקציה (או באנטי-אנדורגנים). קבוצת חוקרים ממרכזים אונקולוגים שונים בסים פרסמה החודש בכתב העת Cancer Letters סקירה של הסיבות ודרכי מניעה להשפעה לא רצויה זו של ADT.

החוקרים מדווחים שבעבודות למציאת המנגנונים מאחורי התופעה קיימות מצביעים על כך שהעמידות האנטי-אנדרוגנית נובעת מאינדוקציה מוטציות AR. מחקרים פרהקליניים invivo ו-invitro נוספים מראים כי ADT-Antiandrogens עשויים גם להגביר את הדיפרנציאציה הנוירו-אנדוקרינית (NED), את האינבסיביות של תאי PCA, ואת תופעות הלוואי הלא רצויות הללו הפועלות באמצעות מנגנונים שונים, כולל שינוי הפעילות הדלקתית בתוך המיקרו-סביבה של גידול הערמונית.

סקירה זו מסכמת את תופעות הלוואי הבלתי רצויות המושרות ע"י ADT תוך דיון מעמיק בגישות רבות כדי להתגבר על תופעות לוואי אלה כדי לדכא טוב יותר את PCA בשלב העמיד לקסטרציה.

מקור:

Niu, Yuanjie, Changcheng Guo, Simeng Wen, Jing Tian, Jie Luo, Keliang Wang, Hao Tian, Shuyuan Yeh, and Chawnshang Chang. "ADT with antiandrogens in prostate cancer induces adverse effect of increasing resistance, neuroendocrine differentiation and tumor metastasis." Cancer letters (2018).

נושאים קשורים:  סרטן הערמונית,  אנזלוטאמיד,  אקסטנדי,  סירוס,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות