סרטן ערמונית 17.01.2019

הפרעת סיגנל פקטור גדילה ERK, המתווך ע"י קומפלקס AR-Beclin 1, מדכאת עמידות ל-Enzalutamide

התמקדות באיתות פקטורי גדילה לקומפלקס AR-Beclin 1 מגבירה רגישות ל-Enzalutamide ומדכאת גדילת סרטן הערמונית העמיד לסירוס

בעוד אנזלוטאמיד Enzalutamide, אקסטנדי) יכול להאריך הישרדות חולים עם סרטן ערמונית (CRPC) למשך 4.8 חודשים, בסופו של דבר, רוב החולים הללו עשויים לפתח עמידות לתרופה זו, ללא מנגנון ברור. קבוצת חוקרים מארה"ב וטייוואן מדווחים על כך שהביטוי של Beclin 1 היה בירידה בשתי שורות תאים עמידים ל-Enzalutamideי(EnzR) (EnzR1-C4-2 וEnzR2-C4-2B) זאת בהשוואה לשתי שורות התאים ההוריים הרגישים ל-Enzalutamide י(EnzS) (EnzS1-C4-2 ו-EnzS2-C4-2B) ולכן מיקוד בשינויים ב-Beclin 1 יכול להוביל להגביר רגישות שני שורות תאים CRPC ל-Enzalutamide.

החוקרים מדווחים כי ניתוח מנגנון הפעולה של ההבדל הקיים בין שורות התאים חשף כי Enzalutamide פועל בין היתר באמצעות שינוי האינטראקציה בין Beclin 1 לבין קולטן האנדרוגן (AR) ובכך מקטין את הפעילות של קומפלקס Beclin 1 / Vps15 / Vps34. כתוצאה מכך מתרחשת עליה בגורם הגידול מתווך ERK, שמפחיתה את רגישות התאים ל-Enzalutamide. אכן, הפרעת האיתות של AR-Beclin 1 / ERK עם Ectopic BECN1 או מעכב ERK הוביל לשינוי ברגישות ל-Enzalutamide בשתי שורות התאים EnzR1-C4-2 ו-EnzR2-C4-2B לעומת תאים EnzS1-C4-2 וEnzS2-C4-2B, בהתאמה.

יחד, תוצאות אלו מצביעות על כך שהתמקדות באיתות פקטור גדילה ERK המתווכת ע"י קומפלקס AR-Beclin 1 עשויה לסייע בפיתוח טיפולים חדשים כדי לדכא עמידות ל-Enzalutamide בסרטן הערמונית עמיד לסירוס.

מקור:

Zhang, Meng, Yin Sun, Jialin Meng, Li Zhang, Chaozhao Liang, and Chawnshang Chang. "Targeting AR-Beclin 1 Complex-Modulated Growth Factor Signaling Increases the Antiandrogen-Enzalutamide Sensitivity to Better Suppress the Castration-Resistant Prostate Cancer Growth." Cancer letters (2018).

נושאים קשורים:  סרטן ערמונית,  אנזאלוטאמיד,  אקסטנדי,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך